Strona 1 z 1

Momenty zginające Mz

: pn lis 06, 2017 1:56 pm
autor: Tomasz
Witam, borykam się z takim problemem - przy obiektach żelbetowych/sprężonych monolitycznych często dźwigary są niesymetryczne. Pomimo połączenia dźwigarów poprzecznicami oraz płytą pomostowa (ruszt) powstają momenty Mz nawet od samego ciężaru własnego (cały przekrój złożony z dwóch dźwigarów jest symetryczny). Przesuwanie środków ciężkości niewiele pomaga i dalej pokazywane są wartości różne od 0.
Jak uniknąć tego problemu? Jeśli nie jest możliwe "wyzerowanie" momentów Mz to w jaki sposób wyświetlić (w formie wykresu) naprężenia SigmaX+SigmaZ (od sił osiowych i momentów My ) bez uwzględniania SigmaY (od Mz)? W załączeniu zrzuty ekranów.

Re: Momenty zginające Mz

: śr lis 08, 2017 9:58 am
autor: lukasz.jarno
Witam,

Można skorzystać z przekrojów typu VALUE - sztucznie wyzerować moment bezwładności Izz - wtedy nie powinny elementy mieć sztywności w tym kierunku.

Pozdrawiam

Łukasz Jarno

Re: Momenty zginające Mz

: pt lis 10, 2017 7:59 am
autor: Tomasz
Wg mnie powinno się dodać w programie możliwość wyświetlania wyników w punktach pośrednich (5 i 6 na szkicu). Mi na pewno ułatwiłoby to pracę. Dodatkowo w opcji Combined dodałbym ręczne wybieranie poszczególnych składników naprężeń sumarycznych lub mozliwość zaznaczenia więcej niż jednych naprężeń i wyświetlania wyników dla aktualnie zanzaczonych np. Sax+Sbz (w dowolnej konfiguracji zależnie co kto potrzebuje).
Poniżej szkice.
P1.jpg
P1.jpg (8.05 KiB) Przejrzano 8476 razy
P3.jpg
P3.jpg (109.07 KiB) Przejrzano 8476 razy

Re: Momenty zginające Mz

: pn lis 13, 2017 3:35 pm
autor: lukasz.jarno
Witam,

Jeżeli chodzi o punkty pośrednie do naprężeń w Beam Detail Analysis -> Proszę wejść do Properties -> Section Manager -> Stress Points - można tam dodawać punkty dowolne i czytać dla nich naprężenia.

Pozdrawiam,

Łukasz Jarno

Re: Momenty zginające Mz

: wt lis 14, 2017 8:28 am
autor: Tomasz
Beam Detail Analysis -> Properties -> Section Manager -> Stress Points - funkcja ma 2 podstawowe wady:

1. Nie można odczytać naprężeń od obciążeń ruchomych
2. Trzeba śledzić pręt po pręcie.